Wykorzystanie analizy nasłonecznienia do optymalizacji projektu salonu samochodowego | DeltaCodes

Wykorzystanie analizy nasłonecznienia do optymalizacji projektu salonu samochodowego

 

Poniższy projekt salonu samochodowego jest doskonałym przykładem na wykorzystanie Shadow Analysis w procesie projektowania zielonego budynku. Salony sprzedaży samochodów posiadają zazwyczaj w całości przeszklona dużą część elewacji za którą znajduję się przestrzeń ekspozycyjna wysokości co najmniej dwóch kondygnacji. Takie rozwiązanie architektoniczne stawia poważne wyzwania w kwestii optymalizacji energetycznej budynku.

 

 

Pierwszym problemem jaki się pojawia jest przegrzanie pomieszczenie w okresie letnim a drugim są straty ciepła w okresie zimowym. Również nierównomierny rozkład temperatury wewnątrz budynku ujemnie wpływa nie mikroklimat jego wnętrza. Architekci postanowili rozwiązać wszystkie te problemy projektując wysunięty dach który zacienił by elewację latem a zima nie blokował promieni słonecznych.

 

 
 

Styczeń

Projekt podcienia został zoptymalizowany przy użyciu Shadow Analysis tak, aby zapewnić dobre nasłonecznienie pomieszczeń w miesiącach zimowych.

 

Studium zacienienia (powyżej) pokazuje wpływ zaprojektowanego zadaszenia na przeszkloną część elewacji. Zacieniona elewacji latem będzie się mniej ogrzewać natomiast nasłonecznienie pomieszczenia zimą zmniejszy zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania i oświetlenia pomieszczenia. Te wszystkie zagadnienia są niezmiernie istotne w zrównoważonym projektowaniu oraz dla uzyskania certyfikatów LEED I BREEAM.

Poniżej kilka zdjęć gotowego projektu.

 

Self-advertisement: Shadow Analysis

Shadow Analysis for SketchUp logoAll analysis used in this article ware made in Shadow Analysis application.

Learn more Download Free Demo

 


Podobne artykuły: